تبلیغات شما اینجا
بستن تبلیغات [X]
داستان عجیب زنبور عسل و گرده گل ، چگونه گرده گل وارد عسل میشود؟

زنبور عسل و گرده گل ؟ هنگام ملاقات گل توسط زنبور عسل ، گرده ها به پوشش کرک دار بدن آنها می چسبد. سپس زنبور با مالیدن پاها به یکدیگیر و صورت خود گرده ها را با خرطومش مرطوب کرده ، به صورت ساچمه درمی آورد و در سبد پاهای عقب خود محکم میکند ، با بالامو همراه باشید :

زنبور عسل و گرده گل

گرده دارای پروتئین فراوان بوده و برای تغذیه ی زنبوران و پرورش لاروها (تخم زنبور عسل) به مصرف می رسد.

همچنین زنبورها از آن برای تولید عسل طبیعی، فرمنت و موم نیز استفاده می کنند. یک زنبور در هر بار پرواز حدود ۱۵ میلی گرم گرده به کندو می آورد و برای پرورش لاروها در یک کلونی (تجمع لاروها) سالانه بین ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم گرده به مصرف می رسد برای تولید انرژی و گرما ، هیدرات های کربن و چربی به کمک اکسیژن سوخت و ساز می شوند که این انرژی و گرما در زمستان با مصرف هیدرات های کربن و عسل تامین می شود. با شروع فصل گرما و اولین تخم گذاری ملکه در کندو و به محض این که موم غذای نوزادان ساخته شد ، تبادل مواد در مقیاس وسیع تری شروع می شود و در نتیجه نیاز شدیدتری به گرده پدید می آید.

گرده ی گل تامین کننده اصلی پروتئین و چربی برای زنبوران است. اکثر زنبورانی که مسئول تغذیه ی نوزادان هستند گرده را بلعیده و آن را در غدد شیری خود به غذای نوزاد تبدیل می کنند ،زنبور کارگر در حدود بیست روزگی فعالیت خود را شروع می کند. البته در شرایط سنی مختلف غریزه ی این حشره او را به سمت منابع غذایی راهنمایی می کند. زنبور علاوه بر آرواره هایش که مستقیما با آنها گرده جمع آوری میکند می تواند به کمک بدن پوشیده از کرک و پاهایش نیز جمع اوری گرده را انجام دهدو تقریبا تمام نقاط بدن زنبور حتی چشمهایش از کرک پوشیده شده است و ابزار مناسب برای جمع آوری گرده یعنی شانه ، برس گرده ، سبد و موی منفرد نیز به او در این کار کمک می کنند.

هنگامی که زنبوری روی گلی می نشیند با آرواره های خود بساک گل را که هنوز باز نشده است باز می کند و با تکان شدید سر و پاها گرده ها را بیرون می ریزد ، این حرکات زنبور غریزی ولی قابل تغییر است زیرا در مسیر فعالیت زنبور از تجربه هایی که قبلا آموخته شده است نیز استفاده می کند ،گرده ها هنگام جمع آوری توسط خرطوم زنبور مرطوب می شوند تا راحت تر به شکل ساچمه در بیایند و حملشان آسانتر باشد ،برای این کا زنبور از مقدار کم عسلی که همراه آورده یا از شهد گل های ملاقات شده استفاده می کند. میزان رطوبت به حدی است که گرده در تمام سطح بدن زنبور چسبناک و قابل ورز دادن می شود.

زنبور عسل و گرده گل

با توجه به نوع گرده ی موجود در طبیعت ، رطوبت ، بزرگی و سایر ویژگی ها ، میزان رطوبت مورد نیاز برای گرده های مختلف نیز متفاوت است ، زنبور های کارگر جوان باید یاد بگیرند که خود را با شرایط گل هایی که گرده ی آنها را برداشت می کنند تطبیق دهند. این مساله بسیار حائز اهمیت است که زنبور شکل ، رنگ و بوی گرده های مختلف را بشناسد تا بتواند آن گل را در نقاط دیگر نیز شناسایی کند.

زنبور در پاهای مفصل دار دارای یک پاشنه ی پوشیده از کرک های زبر است که مانند یه برس عمل میکندو نحوه ی استفاده از این برس ها این چنین است که زنبور در حال پرواز بدن خود را تمیز میکند و گرده ها را به شکل ساچمه در می آورد. او به وسیله ی برس پاهای جلویی خود گرده ها را از روی سرو و گردن ، کنار دهان خود جمع میکند سپس یه وسیله ی دو پای لعدی قفسه ی سینه را تمیز میکند و گرده ی تمیز شده توسط پاهای جلویی را تحویل می گیرد. در حین انجام این کار رطوبت به مقدار کافی توسط خرطوم زنبور به گرده ها می رسد و گرده هایی که خوب مرطوب شده اند به پاهای عقبی تحویل داده می شوند ،این روند به قدری سریع است که انسان قادر به دنبال کردن حرکات زنبور نیست. برس های پاهای عقب زنبور ، پاهای میانی زنبور حرکت کشویی سریع یا اصطحلاکی گرده ها را از یک پا به پای دیگر منتقل می کند.

زنبور با حرکات کشویی سریع یا اصطحلاکی گرده ها را از یک پا به پای دیگر منتقل میکند. گرده ها به طور همزمان به طرف بالا و قسمت خارجی پاهای زنبور هدایت می شوند و در نهایتیک موی منفرد و بلند به ساچمه های تهیه شده استحکام لازم را می دهد. در هر ساچمه ی گرده می توان رد پاهای زنبور را به صورت شکاف های نسبتا عمیقی مشاهده نمود. ساچمه ی آماده شده توسط پاهای وسط از خارج و بالا هدایت می شود تا هنگام پرواز مزاحمتی برای زنبور ایجاد نکند.

با توجه به نوع گرده ی موجود در هر منطقه وزن گرده ی جمع شده توسط زنبور عسل (دو عدد ساچمه) حداقل ۸ تا ۱۲ میلی گرم و حداکثر ۱۸ تا ۲۰ میلی گرم می باشد یک زنبور معمولا باید حدود ۸۰ گل را ملاقات کند تا این مقدار گرده را جمع آوری نماید. بر اساس مشاهدات انجام شده در اوایل بهار تا پاییز روزانه به طور متوسط ۸۰۰۰ زنبور با گرده به کندو مراجعت می کنند.

منبع : معجزات درمانی عسل (دکتر محمد دریایی)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید عسل طبیعی و طریقه دریافت محصول به فروشگاه عسل طبیعی بالامو مراجعه فرمایید.


ن : بالامو
ت : دوشنبه 29 آبان 1396
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)