تبلیغات شما اینجا
بستن تبلیغات [X]
ارتباط گرده گل و زنبور عسل و قدمت آن در کتوب تاریخی؟

قدیمی ترین نمونه زنبور عسل که نگهداری شده در موزه تاریخ طبیعی نیویورک است ، که طبق نظر دانشمندان ظاهرا این نوع زنبور عسل ۸۰ میلیون سال عمر دارد ، با بالامو همراه باشید :

ارتباط گرده گل و زنبور عسل

در تمامی طول تاریخ ، زنبور عسل مورد احترام بشر بوده است. در تمام کتب آسمانی ، در قرآن کریم ، در انجیل ، تورات ، در نوشته های قدیمی یونانی و رومی ، در میان ایرانیان ، مصریان ، چینی ها ، در افسانه های کهن قوم اسلاو و خلاصه در همه جا نامی از زنبور عسل که به عنوان یک حشره مفید و پر کار و از عسل به عنوان یک ماده مغذی مفید و شفا بخش یاد شده است.

در قرآن کریم مکرر از عسل به عنوان یک موهبت الهی شفابخش یاد شده و حتی یک سوره به نام “زنبور عسل” است. اگر همین طور بیشتر به عقب برگردیم در تمام طول تاریخ اقوام مختلف به عناوین متفاوت در عرف جوامع و در مذاهب از زنبور عسل به احترام یاد می کنند.

در کتاب مقدس هندو به نام ودا که در ۲،۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح به سانسکریت نوشته شده از زنبور عسل با احترام نام می برد. ویشنو که به اعتقاد پیروان مکتب هندو عنوان حامی و محافظ پرقدرت خدای دوم از خدایان سه گانه هندوئیسم را دارد ، برای اغلب آنها به شکل زنبور عسل آبی رنگ در یک گل نیلوفر آبی مجسم می شود که ریسمان این کمان اسطوره ای را تعداد زیادی زنبور عسل که به هم پیچیده شده اند تشکیل می دهد. در مکتب پرستش الهه ی زیبایی و باروری ، که با عناوین ونوس ، دیانا ، سرس ، سیبل ، و زنبق در مکتوب های مختلف آورده شده است ، زنبور عسل همیشه به عنوان یک مخلوق مقدس و معبود کوچک تلقی شده است.

در حجاری های و سنگ نوشته های داخل غارها و روی ظروف سفالین و در کنده کاری های بناهای تاریخی در تمام طول تاریخ آثاری از زنبور عسل به چشم می خورد و به طور خلاصه شاید بتوان گفت پس از انسان – هیچ مخلوق دیگری چون زنبور عسل تا این اندازه مورد احترام و توجه در مکاتب و فرهنگ های مختلف جهان نبوده است.

عسل به عنوان یک خوراکی لذیذ و در عین حال یک داروی شفابخش همیشه مورد استفاده بشر بوده است ، اهمیت عسل نه تنها به عسل شیرینی لذیذی است که دارد بلکه عسل خام تصویه نشده که از کندو گرفته می شود ماده ای است مملو از پولن یا گرده های گل ها که از نظر مواد مغذی بسیار غنی ، از نظر دارویی ماده ای بسیار مفید و شفا بخش است. حال ببینیم که این گرده های گل که در عسل خام تصویه نشده و حرارت ندیده فراوان است ترکیباتش چیست؟

ارتباط گرده گل و زنبور عسل

پولن ، گرده موجود در گل گیاه است که در قسمت انتهایی اتامین (آلت تذکیر) گل وجود دارد و به عنوان عامل مذکر برای تلقیح مادگی گل ها و بارور کردن گیاه به کار می رود. هر گل دارای مقدار قابل ملاحظه ای گرده یا پولن است به طوری که اگر در فصل گرده افشانی گل های درختان در باغ ها قدم بزنید کاملا احساس می شود. زنبور عسل مخلوقی است که خداوند متعال برای تلقیح و باروری شاید تا حدود ۸۰ درصد گیاهان خلق کرده و اگر زنبور عسل نبود قسمت عمده گیاهان بارخیزی کامل نداشتند و به قدر کافی میوه نمی دادند.

مرسوم است که بعضی از باغداران در باغ های خود کندوهای عسل می گذارند ، در این باغ ها باردهی درختان میوه بسیار زیاد می شود ، بخصوص در مورد گیاهانی که آلات نر و ماده گل ها روی دو پایه است نقش تلقیح به وسیله زنبور عسل بیشتر شایان توجه است.

موقعی که زنبور عسل مشغول جمع آوری شهد گل هاست از تماس پاهای پوشیده از موی زنبور با آلت مذکر گل ها که مملو از پولن است ، مقداری پولن در لابلای موها جمع می شود. سپس زنبور ، این پولن ها را با کمی عسل که با خود از کندو آورده و همچنین با بزاق دهانش که محتوی یک آنزیم فعال است مخلوص می نماید و پس از آن به کمک موهای زیر پاهایش این خمیر پر از پولن را با مهارت و فشار به حفره ذخیره پولن که فرورفتگی در پشت پاهایش می باشد داخل می نمایدو وقتی که این حفره ها کاملا پر از پولن شد ، به کندو باز می گردد و از این پولن ها و شهد گل ها برای تغذیه نکتار و عسل و قسمتی برای تغذیه لاروهای زنبور ها و قسمتی نیز برای تغذیه ملکه اختصاص داده می شود.

منبع : معجزات درمانی عسل (دکتر محمد دریایی)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید عسل طبیعی و طریقه دریافت محصول به فروشگاه عسل بالامو مراجعه فرمایید.


ن : بالامو
ت : شنبه 11 آذر 1396
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)